(doporučení, jejichž dodržení nám ušetří hodně času, práce i nákladů) 

   Pokud jste se rozhodli nechat se ode mne vyfotit, jsem samozřejmě ráda a těším se na vás. Jelikož nás čeká pravděpodobně několik hodin (někdy i dnů - dle požadavků) společné práce, je dobré se na ni předem připravit.


Předpokládám a uvítám, když si půjdeme nejprve v dostatečném předstihu posedět někam nad kávou nebo dobrým čajem - promluvíme si o vašich požadavcích nebo mém záměru, můžeme se podívat na nějaké inspirační fotografie, domluvit se, co zhruba bude třeba na focení přinést a kdy je vhodná doba (pro focení v exteriéru). Já si vás během povídání prohlédnu a ujasním si, jaké líčení, účes, oblečení a styl focení by se mi pro vás líbilo a Vy si rozmyslíte, jestli se mnou opravdu chcete fotit, trávit čas a namáhat se plněním mých pokynů před a při focení.
Pokud na fotografie opravdu chvátáte, počítejte s většími náklady na jejich pořízení - jednak pravděpodobně nebudete dostatečně na focení připraveni, a tudíž mi dá větší práci samotné nafocení i postprocesing, a jednak budu muset odsunout nebo zintenzivnit práci na jiných mých aktivitách a povinnostech.
Mohu-li doporučit, vyčkejte s focením alespoň 2 týdny od naší první schůzky. Tento odstup bude postačující pro lehké změny vašeho životního režimu. Především je třeba hodně pít - ideálně bylinné a ovocné čaje, minerální vody (nutno střídat), čerstvé mošty, stolní vody - to vše nejlépe bez cukru a hlavně bez bublinek! Pleť se vám projasní, vypne a pročistí, rty nebudou potrhané, bříško splaskne. Samozřejmostí jsou lehčí jídla, která prospějí nejen vaší postavě, ale především pleti se sklonem k pupínkům a akné - omezte sladkosti, kořeněná jídla. Velký pozor na sůl, zadržuje v těle vodu a způsobuje otoky. Samozřejmostí je vynechání tvrdého alkoholu, víno jen v symbolickém množství. Vodu na pití noste stále při sobě, občerstvujte se průběžně celý den. Pít až v okamžiku pocitu žízně je nezdravé. Stejně tak vypití velkého množství vody najednou příliš zatíží organismus a pleti nepomůže.
Doporučuji pobyt v nezakouřených větraných místnostech, procházky, možné je saunování, plavání (po koupeli obličej i tělo ošetřovat kvalitními krémy!), vířivky, skotské střiky a masáže (zpevní kůži a pomáhají odstranění celulitidy).
Vyhýbejte se přímému sluníčku, pokud si neodpustíte opalování, pak nejlépe bez šperků, šňůrek kolem krku (pro focení dekoltu), event. naprosto bez plavek, pokud chcete fotografie celého těla. Spáleniny se léčí dlouho a stejně tak se špatně maskují neopálená místa. Průběžně používejte krémy s ochranným faktorem, a to i ve stínu. Ale pozor, někomu pleť reaguje na ochranné faktory vyrážkou!
Vynechte pobyt v soláriu - způsobuje na kůži červené skvrny, které budou na fotografiích velmi výrazné, přesto, že v reálu jsou téměř neviditelné. Rozhodně nedoporučuji ani kombinaci sluníčko/solárium.
Rozhodnete-li se pro snědší pokožku, pamatujte, že zvýrazní vrásky a celkově budete vypadat starší. Při použití samoopalovacího krému dbejte před použitím na peeling a řádné rozetření krému, a to naprosto všude (nezapomínejte např. na část krku pod vlasy, podpaždí apod.).
Na focení přijďte bez spodního prádla, ev. s hodně volnými ramínky, gumičkami, pozor i na ponožky, prstýnky, náramky a brýle - veškeré otlačeniny jsou nežádoucí a mizí minimálně 20-30 minut, u citlivější kůže nebo v místě častého dotyku i déle.
Neprovádějte depilaci, ani úpravu obočí těsně před focením - pravděpodobně vždy vznikne nějaký boláček, zanícené místo, flíčky, "husí" kůže apod. Pokud opravdu musíte chloupky upravit, pak použijte elektrický seřezávač. Nezapomínejte na pravidelnou masáž lufou, zabraňuje zarůstání chloupků. Důležitá je i manikůra - není nutné mít dlouhé nebo nalakované nehty, ale rozhodně upravené, neokousané a čisté. Nehty ostříhané "do masa" nebo naopak několika centimetrové drápy nikoho neokouzlí. Permanentní barvení řas alespoň týden před focením (někdy dělá flíčky na víčkách). Nezapomínejte na pravidelnou masáž lufou, zabraňuje zarůstání chloupků. Důležitá je i manikůra - není nutné mít dlouhé nebo nalakované nehty, ale rozhodně upravené, neokousané a čisté. Nehty ostříhané "do masa" nebo naopak několika centimetrové drápy nikoho neokouzlí.
Pečujte o své rty - nejen dostatečným přísunem tekutin, ale i krémy. Nemusíte utrácet za drahé pomády a tyčinky, stačí i obyčejná vazelína (v lékárně tuba cca 3 Kč - vydrží na celý rok). Rty ošetřujte průběžně několikrát za den. Ale pozor - je to pouze péče, nikoli ochrana - při opalování používejte raději tyčinku s ochranným faktorem. Vhodná je občasná masáž, např. měkkým zubním kartáčkem - rty se prokrví a odstraní se šupinky kůže. Rozhodně neokusovat! V zimě neolizovat-zvlhčení způsobí větší popraskání!
Nejste-li vizážistka nebo nemáte naprosto konkrétní požadavek, jak chcete být na fotce nalíčená, přijďte na focení bez make-upu, vyčištěnou pleť (kosmetičku navštivte zhruba 10 dní před focením, aby se pleť stačila po vyčištění zklidnit) pouze ošetřete kvalitním krémem, zbytek obstarám já nebo smluvená vizážistka (dle druhu focení). Pamatujte, že foto-makeup se řídí jinými pravidly, než klasické denní líčení, proto je lepší svěřit se odborníkům. Vhodná je vlastní slámka na pití - nerozmažete si tolik rty a jejich okolí.
Probudíte-li se nečekaně s akné, rozhodně nevymačkávejte, nepropichujte, nesnažte se nějak pupínek maskovat. Je snadnější vyrážku lehce zalíčit a následně upravit v PC, než maskovat podrápanou a poškozenou pleť na větší ploše. Můžete zkusit ochlazení ledem, ale pozor na omrzliny, opatrně a jen lehce chladit! Pomáhá i konopný krém, ev. tea tree oil.
Vlasy si umyjte den před focením nebo alespoň pár hodin před schůzkou. Pokud možno nenanášejte stylingové přípravky, pro následné použití žehličky nebo kulmy nejsou vhodné. Ideální je vlasy nechat volně uschnout bez fénování. Ale rozhodně nechoďte spát s mokrou hlavou – vlasy se ničí!
Spánek, spánek, spánek - dostatečně spát je základem krásy. Snažte se dodržovat co nejpravidelnější spánkový režim. Pamatujte, že nejkvalitnější spánek je ten, který "zahájíte" před půlnocí. Na focení přijďte opravdu řádně odpočatá a vyspalá, budete mít nejen lepší pleť, ale i více energie a optimismu, bude se nám lépe pracovat. Nedostatek spánku (alespoň 8 hodin) se nejvíc projeví v očních partiích a v citlivosti očí na záblesky a osvětlení. Doneste si oční kapky, máte-li sklon k mrkání a suchým očím.
Pravděpodobně se budete několikrát odličovat, na což může pleť reagovat zarudnutím. Noste si proto vlastní odličovací prostředky, jemné, nedráždivé, na které je Vaše pokožka zvyklá. Následně pleť ošetřete kvalitním krémem (pokud možno nepoužívejte krémy obsahující Retin A nebo Alpha Hydroxy - způsobují prý olupování kůže), na něj pak patří podkladová báze pod make-up.
Přineste si vlastní oblíbené CD - lepší je rychlejší hudba, neuspává, probouzí k aktivitě. Pro případ focení aktů zvolte hudbu, která vás uklidňuje a působí na vás příjemně.
Prohlížejte průběžně módní časopisy a servery, sledujte oblečení a pózy, poučte se z nedostatků, a vytěžte pro sebe to nejlepší, trénujte před zrcadlem. Pozor na rychlé pohyby - při focení vás naopak budu nutit k výdrži v určitých pózách nebo výrazech, zkuste se naučit např. několik vteřin být nehybně s naprosto rovnými zády, podsazenou pánví, zastrčeným bříškem a vypnutou hrudí a zataženou bradou (podbradkem)... Dobré rady najdete i na http://blog.bartosik.sk.
Myslete na to, že nejen dokonalá tvář nebo postava "prodává" fotku - musíte do ní vložit kouzlo své osobnosti, své herecké nadání, touhu se předvést, vžít do nějaké role… s fotoaparátem v ruce jsem já váš režisér a kameraman a vy HEREC, komediant, mim…
Nebojte se ptát na cokoli, co vás zajímá, čeho se bojíte, co byste v rámci focení chtěli, nechtěli, po čem toužíte, sníte, do jaké role se chcete vžít, čemu se přiblížit - bude-li to v mých silách, vyjdu vám vstříc.

   Těším se na vás, Irena Motlíková, irena.bestfoto.info

 

Pokud si budete chtít tento text zkopírovat, tisknout nebo uložit na svých stránkách, budu ráda, když mi o tom napíšete. Uvedení zdroje je samozřejmostí. Lepší je ale vložit odkaz na tuto stránku, protože text je pravidelně aktualizován a doplňován! 
Back to Top